Śp. Zygmunt Fudakowski

Prezes Komitetu Obchodu Lotów nad Warszawę przez 30 lat (1964-1994)

12.05.1915 — 5.06.2000

Urodził się w Warszawie 12 maja 1915 roku. Osierocony przez matke zmarłą w listopadzie tego roku. Ojciec Jerzy Fudakowski, z wykształcenia inżynier elektryk, pracował w Rosji, potem odcięty od rodziny przez rewolucję październikową wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wychowywany jest przez dziadka ze strony matki — znanego adwokata warszawskiego Emila Waydla. W wieku 5 lat, tuż po cudzie na Wisłą, z miłości do dziadka zakaża się “świnką” od kuzynki. W rezultacie nie wyemigrował z ojcem do Stanów, pozastając w Polsce.

Wydarzenie to określa jako pierwsze z trzech najważniejszych w swoim życiu. Po maturze w 1933 roku w liceum Jana Zamojskiego odbywa służbę wojskową w centrum szkolenia kawalerji w Grudziądzu. Rok później przyjęty jest do Szkoły Głównej Handlowej. W czasie studiów na praktyce w Anglii otrzymuje w Cambridge zaŚwiadczenia kompetencji w języku angielskim. Przydaje mu się to na całe życie.

W czasie wakacji poznaje polskiego konsula w Cape Town p. Majewskiego i zafascynowany RPA decyduje się napisać pracę dyplomową na temat możliwości współpracy handlowej obu krajów. Następnie otrzynuje posadę w służbie dyplomatyczno-handlowej przybywając do RPA w listopadzie 1937 roku. Poznanie RPA jest drugim decydującym wydarzeniem w jego życiu.

Wybuch drugiej wojny światowej przerywa dyplomatyczną karierę. Zgłasza się na ochotnika do armii. Jest już jednak za późno na podróż do kraju. Ląduje we Francji, gdzie jako plutonowy podchorąży bierze udział w walkach 10 Pułku Strzelców Konnych Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. Odznaczony we Francji Krzyżem Walecznych.

Po kapitulacji przedziera się do Szkocji, gdzie bierze udział w formowaniu I Dywizji Pancernej. Przeniesiony do sztabu głównego wojsk polskich pełni funkcję adiutanta wojsk lądowych Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego. Zaślubiony 2 maja 1942 roku w Londynie z p. Sheelagh Fyfe-Jamieson. Unika śmierci w samolocie gen. Sikorskiego w Gibraltarze dzięki zamianie adiutantów tuż przed odlotem. Określa to jako trzecie ważne wydarzenie w swoim życiu.

Oddelegowany z powrotem do dywizji gen. Maczka odbywa szlakbojowy dywizji w Normandii oraz przez Belgię i Holandię. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami za udział w tej kampanii. Zdemobilizowany w stopniu rotmistrza w 1945 roku. W roku 1946 powraca do RPA rozpoczynając nową karierę zawodową w działach sprzedaży firm przemysłu żywnościowego. Maconochie Bros — 2 lata, Muller & Phipps — 11 lat, Simba-Quix — 12 lat, niezależny konsultant — 17 lat. Był na emeryturze od 1988 roku.

Po rozwodzie z pierwszą żoną w 1963 roku poślubia Annę Sophie Fluri, z którą przeżył ponad 30 szczęśliwych lat. Pozostawił dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa — córkę Annę Marię i syna Dominika.

Praktycznie żył w czasie tzw. “wiatrów przemian” w Afryce i regionie. Anna była dla niego bardzo dobrą żoną, pomimo pochodzenia szwajcarskiego brała czynny udział w polskich pracach społecznych. Zygmunt łączył w swojej osobie rzetelność dżentelmena II Rzeczypospolitej z urokiem człowieka o światowych manierach. Trudno było znaleźć lepszego przedstawiciela i rzecznika Polonii dla ważnych kontaktów w miejscowym światem militarno-biznesowym.

Był prezesem Zjednoczenia Osadników Polskich w latach 1954-57. Włożył ogromną 30-letnią pracę jako niezastąpiony prezes Komitetu Obchodu Lotów nad Warszawę 1964-94. Ludzie, którzy mieli zaszczyt bliżej poznać Zygmunta, uważają to za wielki przywilej. Szczególnie dotyczy to piszącego te słowa, który w momencie potrzeby musiał przejąć Jego pracę. Pastor Jones, nawigator jednego z samolotów SAAF, który wziął udział w lotach nad Warszawę oraz Jego długoletni przyjaciel, określił to w swojej “eulogy” w doskonały sposób mówiąc: Dzięki Ci Boże za to, żeś nam dał Zygmunta.

Niech nasz kochany Zygmunt spoczywa w zasłużonym spokoju wiecznym.

Andrzej Romanowicz
Notatnik Technika, nr 28, 2000

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s