Obchody ‘2002: Andrzej Romanowicz

Obchody 58. rocznicy lotów zrzutowych nad Warszawę

Tegoroczne obchody lotów odbyły się zgodnie z polonijną tradycją, sięgającą 1947 roku. Poza licznie zgromadzonymi rodakami, udział wzięli przedstawiciele sił zbrojnych RPA, doradcy wojskowi państw układu NATO oraz przedstawiciel Rady Miejskiej Johannesburga. Po raz pierwszy uhonorował je swoją obecnością nowy ambasador RP dr Krzysztof Śliwiński. Przy składaniu wieńca towarzyszyli mu: konsul Marian Bark oraz nowoprzybyły Radca Handlowy p. Jaremi Bartoszewicz. Jak zwykle nie zawiedli nasi szkoccy przyjaciele, tradycyjnie już grając na kobzach hymny obu krajów.

Dowódca miejscowego lotnictwa zorganizował wartę honorową, trębacza oraz przelot samolotu. Tym razem przelotu dokonał C-130 Herkules, rodzaj samolotu, którym lecieliśmy w 1993 roku na obchody rocznicy przybycia polskich sierot do Oudtshoorn. Polscy księża odprawili nabożeństwo, jako, że był to rok “katolicki”. Uczestnicy “Warszawskiego Koncertu” stawili się licznie w osobach: Bryan Jones, Bill Coley, Fred Austin, Dirkie Nel, Bob Steel i Gerald Rosenthal.

Po raz pierwszy gościliśmy przedstawicieli Zonderwater Block — stowarzyszenia byłych włoskich jeńców wojennych. Powodem tej nowej koneksji jest zaistniałe we Włoszech zainteresowanie lotnikami Południowej Afryki, którzy zginęli w Alpach włoskich, niosąc pomoc partyzantce antynazistowskiej. Straty SAAF wyniosły: 6 Liberatorów oraz 40 członków załogi. Poprzednio Włosi uważali, że polegli lotnicy byli z RAF lub amerykańskiego lotnictwa. Tak się również miło dla Włochów złożyło, że dowódcę lotnictwa RPA reprezentował gen. Carlo Gagiano, czyli potomek włoskich imigrantów.

Bar10

Lista składających wieńce była w tym roku bardzo długa. Debiutowała parafia z Norwood oraz dzieci polskiej szkoły w Bryanston. Mistrzem ceremonii w muzeum SANDF, po raz drugi z rzędu, był Tomasz Kuhn, który wspaniale wywiązał się z trudnej funkcji, bez mikrofonu. Paradoksalnie, brak nagłośnienia pomógł w zachowaniu ciszy w czasie akademii i skupioną uwagę na sali. Szczególne podziękowania należą się dla komitetu polskich Pań, które przygotowały góry smakołyków. Bar był sprawnie obsługiwany przez Stowarzyszenie Techników. Sponsorami poza lotnictwem SA, byli: Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu i w KwaZulu-Natal, Raymond Drzewicki, SAB oraz STP. Dziękujemy za ogromną pomoc Aero Travel przy potwierdzaniu zgłoszeń na przyjęcie. Duże podziękowania dla Bogdana Janiszyna za zorganizowanie nagłośnienie przy pomniku.

Ksiądz Infułat Jan Jaworski, świeżo po powrocie z Moskwy i Katynia, wygłosił wspaniałą homilię na temat mordu polskich oficerów w Katyniu. Nabożeństwo prowadził ks. Stanisław Lipski wraz z ks. Wilkańcem, wojskowym kapelanem Philipsem oraz Włochem — ks. Giuseppe Delama.

Za dwa lata wielka rocznica, tj. 60. Komitet chciałby zrealizować dwa projekty dla uczczenia tej rocznicy. Pierwszy to rodzaj pamiątek w formie krawata dla panów i chusty dla pań. Drugi to wykonanie tzw. Roll of Honour (listy poległych), która zawierać będzie wszystkich lotników, którzy oddali życie za Warszawę, tj. Południowoafrykańczyków, Brytyjczyków, Amerykanów oraz Polaków. Poznaliśmy nowych ludzi z muzeum lotnictwa w Valhalla, którzy pomagają zweryfikować nazwiska lotników RPA. Zbyszek Dziembowski gromadzi materiały na temat pozostałych lotników. W muzeum lotnictwa, dzięki tym nowym oficerom powstała również ekspozycja poświęcona lotom.

Stol10

Wszyscy z troską zadają pytanie co zrobić, aby ta miła uroczystość nie tylko przetrwała, ale rosłą w siłę? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista: należy zainteresować młodsze pokolenie! Wnukowie pastora Jonesa ze swoją drużyną skautów corocznie biorą udział w nabożeństwie i składaniu wieńców. Dobrze, że w tym roku towarzyszyła im nasza młodzież.

Andrzej Romanowicz, wrzesień 2002

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s